Parapety

Parapety
Każdy element wykończenia nowo wybudowanego domu jest ważny.
Tak samo ważne jest wykończenie okna, dlatego parapety powinny być wybrane bardzo starannie. Parapety bukowe, zewnętrzne i wewnętrzne mają za zadania ochroną ścian przez wilgocią.

O ich funkcjonalności oraz wyglądzie i trwałości decyduje przeważnie materiał, z którego zostały wykonane. W przypadku parapetów zewnętrznych ważne, by były zrobione z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych np. deszcz, śnieg. Parapety bukowe, wewnętrzne mogą być mniej wytrzymałe, ale powinny być ładne, gdyż są elementem eksponującym wnętrze.

Jakiego wyboru dokonać? Wiadomo, że nie mały wpływ na podjęcie decyzji o wyborze mają środki finansowe, jakie zamierzamy przeznaczyć na ten cel. Do najdroższych, a zarazem najtrwalszych parapetów zewnętrznych należą, te wykonane z kamienia. Najtańsze parapety wykonane są z ocynkowanej stali. Parapety wewnętrzne mogą być zrobione z drewna, laminowanych płyt wiórowych, PCV, marmuru, granitu, kamienia sztucznego, ceramiki.

Bez względu na to jaki materiał wybierzemy na parapety, najważniejsze będzie właściwe ich zamontowanie, bo parapet mają nam przecież służyć przez wiele długich lat. Stabilne zamocowanie parapetów jest ważne, bo mogą służyć jako półka np. na wazony z kwiatami. Jeżeli zamocowaliśmy parapety i zauważyliśmy, że jego większa część wystaje poza ścianę powinniśmy go dodatkowo umocować na dodatkowych wspornikach, które mogę być drewniane lub metalowe. Najlepiej jeśli będą wykonane z takiego samego materiału, co parapety bukowe, zewnętrzne.